Nórsko - Lofoty a Vesterály - recenzia hotelov/cestopis
Na konci mája 2008 som využil ponuku cestovnej kancelárie Neckermann ČR a navštívil som s nimi jedno z mojich vysnívaných a do tej doby nenavštívených miest na Zemi. V žiadnej zo severských zemí som do absolvovania tejto cesty nebol a musím povedať, že aj keď se jednalo iba o malý zlomok Nórska, táto zem splnila nadmieru všetky moje očakávania.
Súostrovie Lofoty (Lofoten) a Vesterály (Vesteralen) sa nachádzajú v Nórsku, 200 km severne od arktického kruhu. Tieto dve skupiny ostrovov a ostrovčekov sa stali velmi oblúbeným cielom cestami mnoho Nórov, ale v poslednej dobe aj zahraničných turistov. Človek sa tu môže stretnúť ako s divokým alpským terénom, tak s pobrežnou rovinou a nádhernými bielymi plážami. Obdivovať je možné prekrásnu krajinu fjordov a úžin, útesov, jazier a riečok, močiarov, údolí a náznak divokých náhorných plošin. K návšteve sa ponúka taktiež mnoho muzeí rôzne zameraných na život Vikingov, drsný život rybárov, podmorský svet a život vrátane možnosti pozorovania vtákov, tuleňov a ďalších živočíchov, hlavne však veľrýb na šírom mori.
Nórsko - dovolenka, katalóg zájazdov
Nórsko - zaujímavé miesta a pamiatky
Narvik
Strategicky významné prístavné mesto, cez ktoré sa z Kiruny, švédského centra produkcie železnej rudy, rozvážajú transporty železnej rudy do celého sveta. Narvik má obrovský význam pre nórsky priemysel, pretože celoročne nezamŕza. Po výjazde nad mesto a zastavení na vyhliadkovom mieste sme pokračovali k lanovke, ktorou sme sa dostali na vrcholok, cca 600 m.n.m, odkial sa naskytá opäť nádherný výhlad na celé mesto vrátane priemyslového prístaviska s rozmernými nákladnými loďami. Po krátkom zastavení v miestnom supermarkete sme vyrazili na cestu smerom na Vesterály k mestečku Stokmarknes.










Stokmarknes
Malebné mestečko, ktoré se nachádza na jednom z vesterálských ostrovčekov nazývanom Hadseløya. K Stokmarknes smerom od Sortlandu, najväčšieho mesta na oboch súostroviach, vedie zaujímavý most účelné konštrukcie začínajúce u hladiny a cez more sa týčiaca do značnej výšky, aby pod ním mohly prechádzať i mohutné dopravné lode. Podobných mostov je na oboch súostroviach desiatky. V dobách, kedy jednotlivé ostrovčeky ešte neboli mostami prepojené, jediným spôsobom dopravy boli lode a trajekty. Práve vďaka mostom sa i život na Lofotech a Vesterálech tak ako inde výrazne zrýchlil a súčasne sa stal pohodlnejším. V Stokmarknes sme bývali v hotely Hurtigrutens Hus, jeho názov je odvodený od významného plavidla, pobrežného expresu Hurtigruten, ktorý zaisťoval prepravu pozdĺž skoro celého nórskeho pobrežia od samého severu zeme až do Bergenu.









Hotel Hurtigrutens Hus
Velmi pekný, štýlový jednopodlažný hotel s výbornými službami a ochotným personálom, ktorý bol vždy pripravený pomôcť v akejkoľvek situácii. Raňajky v tomto hotely boly na dobrej úrovni, na výber bolo od čerstvého chrumkavého pečiva po rôzne druhy džemov, syrov, salámov a množstvo nápojov. Miestnym doplnkom bola kaviárová pasta, ktorú Nórovia používajú miesto masla na pečivo, Možno ju ale použiť v podstate na čokolvek. Samozrejme nechýbal ani nakladaný losos.





Nad mestečkom Stokmarknes sa týčia vesterálské hory, z nich je nádherný výhlad na skupiny ostrovčekov v okolí. Prechádzka na tieto kopce môže trvat aj niekolko hodín, ale hlavne v neskorších večerných hodinách, kde sa dá práve na prelome mája a júna pozorovať rubínovo červené „polnočné slnko“, je naozaj kúzelná. V Stokmarknes sa taktiež nachádza múzeum Hurtigrutemuseet, v ktorom je zdokumentovaná história tejto kedysi tak dôležité prepravné a dnes hlavne výletné lodné dopravné služby.
















Andenes
Najsevernejšie položené mestečko, ktoré ponúka hneď niekoľko lákadiel pre návštevníkov Vesterál. Tou najpopulárnejšou je bezpochyby Veľrybie múzeum so zaujímavou expozíciou a videoprojekciou zameranou na život rôznych druhov veľrýb. Múzeum ponúka pre svojich návštevníkov „veľrybie safari“, v jeho programe je pozorovanie veľrýb, hlavne vráskavca obrovského, a to z paluby lode. Vychádza sa od pobrežia mestečka Andenes, kde sa nachádza pevninský (kontinentálny) šelf, ktorý neobvykle blízko, cca 15 km od pobrežia, prudko padá do niekoľkokilometrovej hĺbky. Práve v týchto hĺbkách vyhladávajú vráskavce obrovské potravu. V súčasnej dobe patrí k vybavenosti lodí tzv. „echolokátor“ - zariadenie, ktoré na základe odrazu vyslaného zvukového signálu pod vodou umožňuje lokalizovať ako hejna rýb pre efektívnejší rybolov, tak práve aj veľryby, ich pozorovanie je pre človeka skutočne nevšedným zážitkom. V Andenes taktiež stojí za to navštíviť veľmi starý čtyricaťmetrový maják, ktorý navigoval námorníkov už od roku 1859. Až do polovice dvaciateho storočia nebol elektrifikovaný, svietilo sa v ňom vtedy olejovými lampami. Stále sa v ňom nachádzajú pôvodné mechanické zariadenia, ktoré je však dnes už automatizované. Neďaleko Andenes sa taktiež nachádza pracovisko NASA zamerané na pozorovanie polárnej oblohy.







Rybárčenie u vesterálských brehov
Súčasťou zájazdu bola aj niekoľkohodinová plavba na rybárskej lodi a rybárčenie medzi vesterálskými ostrovmi. Našej výprave sa podarilo hlavne kvôly nízkej hladine mora chytiť len pár tresiek. Pripravené na grile ovšem chutily výborne. Práve Nórsko je zemou, kam jazdia každoročne rybári z celého sveta užívať si nezvykle bohatých úlovkov a zážitkov z rybárčenia.



Plavba cez ostrovy a fjordy na Hurtigruten
Po rybách následovalo niečo skutočne neopakovatelného, plavba pobrežnej lodi služby Hurtigruten zo Stokmarknes do Svolværu. Lode Hurtigruten sa plaví denne pozdĺž takmer celého pobrežia Nórska. Názov tejto služby (doslova „rýchla cesta“) pochádza z konca 19. storočia, kedy ako rýchlejšia alternatíva akémukoľvek inému spôsobu dopravy začala operovať pozdĺž nórskeho pobrežia a pomohla tak rozvoju pobrežných mestečiek a osád. Plavba začíná v Bergenu a končí až takmer u ruských hraníc v mestečku Kirkenes, trvá asi 11 dní. Celá plavba je mnohými pokladaná za najkrásnejšiu morskú plavbu na svete. Po vyplutí zo Stokmarknes sa naskytá pekný pohlad z lodi na toto mestečko a následuje podplutie niekoľkých vysokých mostov a preplávanie jednou z ohromujúcích úžin Lofot, úžinou Raftsund. Behom tohoto sa pomerne velká loď až neuveriteľne u mňa pretiahne do Trollfjordu (trolieho fjordu), miesta, pri jeho preplávání sa mnohým naozaj tají dych. Nepochopitelné pre mňa bolo ako sa Finnmarken, tak velká loď z flotily Hurtigruten, na ktorej sme sa plavili, mohla na konci tohoto rozprávkového fjordu otočiť, aby mohla opäť smerom vpred vyplávať von. Od kapitána lodi to bol naozaj obdivuhodný manéver. Potom sme sa priblížili významnému rybárskému a lodiarskému mestečku Svolvær. Pred priplávaním do prístavu vo Svolværu je vidieť prekrásný pohlad na roztrúsené ostrovčeky skál vyčnievajúcích z hladiny mora a na ostrove boly v tej dobe poprvýkrát vidieť velké sušiaky, na nich rybári sušia svoje úlovky z mora. Pre mňa bola i tak malá, ale nádherná časť plavby medzi vesterálskými a lofotskými ostrovmi a ostrovčekmi skutočne neopakovatelným zážitkom a dúfám, že sa mi niekedy v budúcnosti naskytne šanca zažiť plavbu celú.

















































Svolvær
Toto prístavné mestečko predstavuje významné regionálne, obchodné a umelecké centrum Lofot. Nad ním sa týčí vrchol nazývaný Svolværská koza (Svolværgeita), ktorý je pre horolezcov jedným z najpopulárnejších v Nórsku a skladá sa z dvoch vrcholkov predstavujúcich kozie rohy. Atmosféra v Svolværu je úplne okúzlujúca a napriek tomu, že dnes celé mestečko žije moderným životom, dýcha z nej dávná historia rybárskej osady a loďstva. Navštíviť je možno Muzeum války (Lofoten Krigsminnemuseum), najväčšie múzeum vystavujúce rôzne druhy uniforiem a predmetov z 2. svetovej vojny v Nórsku, v ňom narazíte na Williama Hakvaaga - nadšenca, ktorý dal za mnohé roky túto obsiahlu zbierku dohromady. Ďalšou turistickou atrakciou je Magic Ice - galéria ľadového umenia a skulptúr tematicky zameranej práve na lofotské ostrovy. Naším ďalším zastavením následujúcí deň bola ďalšia významná rybárska osada Henningsvær a dve muzeá neďaleko dedinky Kabelvág.































Henningsvær
Táto rybárska osada sa nachádza na samom južnom cípe samosprávnej časti Vágan na úpätí hory Vágakallen a pokrýva množstvo ostrovov a ostrovčekov. Vďaka typickým farebne malovaným dreveným domom a množstvom ostrovčekov, na ktorých sa rozkladá, je často nazývaná „Benátkami Lofot“. Nachádza sa tu taktiež Galéria Karla Erika Harra, v ktorej je možno vidieť rôzne diela Nordlandských autorov z polovice 19. storočia.





















Okolie Kabelvágu
V okolí Kabelvágu je mimo iné možno navštíviť dve zaujímavé múzea: Múzeum podmorského sveta (Lofotakvariet) a Múzeum Lofot (Lofotmuseet) a Vaganský kostol (Vagan kirke). Prvé múzeum ponúka podrobné informácie o podmorskom živote v okolí Lofot a Vesterál spoločne s jeho živou ukážkou vo veľkých akváriach. V dedinských priestoroch múzea je možno vidieť živé tulene a siete s rôznymi druhmi rýb. Múzeum Lofot predstavuje demonštráciu starej rybárskej dediny s jednoduchými rybárskymi príbytkami zvanými „rorbu“, čítajte [rórby], z rôznych období, stavaný slúžiacich k oprave člnov a uchovávanie rybárského náradia, rôzne typy rybárských člnov a ich motorov. Nájdeme tu taktiež kontrast jednoduchých rybárskych stavaní s domami dedinských šlachticov. Na okraji Kabelvágu je možno navštíviť tento drevený kostol, často nazývaný katedrálou Lofot, ktorý bol postavený na konci 19. storočia s neogotickými prvkami a kapacitne pre cca 1 200 osôb.

















Nórsko - význačné charakteristiky
Mena a ceny
Oficiálnym platidlom v Nórsku je nórska koruna. Ceny potravín a tovaru sa velmi podobajú našim cenám - iba s tým rozdielom, že je nutné počítať s cca trojnásobkom ceny pri prepočte na české koruny. Až niekoľkonásobne drahé sú však alkoholické nápoje a to ako pivo, tak víno či tvrdý alkohol a to hlavne v reštauráciach alebo miestnych „pubech“.
Klíma a počasie
Vďaka teplému golfskému prúdu je klíma v okolí Lofot a Vesterál omnoho miernejšia než v iných oblastiach na Zemi s takou istou geografickou šírkou. Priemerné teploty sú v zimných mesiacoch -2 až -5 °C a v letných mesiacoch dosahujú i 12 až 15 °C. Zaujímavé sú také obdobia, kedy slnko buď vôbec nevychádza, čo se deje v decembri a polovičke januára, alebo kedy nezapadá za horizont, toto obdobie neustálého svetla býva od konca mája do konca júna.
Doprava a cesta
Na Lofotech a Vesterálech sa nachádza niekolko malých letísk so spojeniami do mesta Bodø, z neho sú tieto náväzné spojenia často využíváné. Najbližšie medzinárodné letisko sa nachádza v Evenes, odkial je možno na Vesterály prísť po rýchlostnej dilanici E10. Na Lofoty je z tohoto letiska možno od decembra 2007 dojsť spojnicou Lofast. Po prílete nášho letu so spoločnosťou Travel Service sme pristáli práve v Evenes, kde na nás čakal autobus, ktorým sme sa vydali smerom na Narvik.
Záverom
Dovolenka na lofotských a vesterálských ostrovoch, aj keď pomerne krátká, bola pre mňa velmi zaujímavou skúsenosťou a zoznámením so severskou kultúrou, zvykov a ich spôsobom života. Nórsko je so svojimi prírodnými scenériami a pamiatkami zemí, kde človek ľahko načerpá energiu potrebnú pre jeho všedný život, takže neváhajte a pokial ste ho ešte nenavštívili, urobte to čo najskôr.
Nórsko - dovolenka, katalóg zájazdov
Last Minute Nórsko - dovolenka na poslednú chvílu, katalóg zájazdov Last Minute
Super Last Minute – Nórsko s odletom do týždňa, katalóg zájazdov Super Last Minute