Madeira v apríli - kvitnúca záhrada uprostred Atlantiku - recenzia hotelov a letovísk

Madeira je očarujúci portugalský ostrov obmývaný zo všetkých strán Atlantickým oceánom. Hovorí sa o ňom ako o ostrove večnej jari, o kvitnúcej záhrade uprostred Atlantiku, o zelenom ostrove hýriacom všetkými farbami a podobne. Zaujímalo ma, či je Madeira naozaj tak krásna a zelená, a tak som sa vydala na tento ostrov koncom apríla 2012. O tom, ako vyzeral ostrov práve v tomto období, sa dočítate v tejto recenzii.

Portugalsko, ostrov Madeira – základné informácie

Ostrov Madeira patrí Portugalsku a leží uprostred Atlantického oceánu. Priamy let z Prahy do Funchalu (letisko kúsok od hlavného mesta Funchal) trvá približne 4 hodiny a 15 minút. Madeirská príroda je veľmi rozmanitá a krásna. Uchváti nielen milovníkov flóry, ale aj všetkých, ktorí radi na svojej dovolenke podnikajú prechádzky, či dlhšie túry. Ostrov sopečného pôvodu má hornatý ráz krajiny. Ponúka úchvatné scenérie ako vo vnútrozemí ostrova, kde nížiny pokrývajú mystické hmly a vo vyšších polohách prechádzate cez mraky, tak aj na pobreží, kde vysoké zelené útesy nad búrlivým oceánom berú dych. Každá časť Madeiry ma svoje osobité kúzlo. Nech si vyberiete akékoľvek miesto, určite budete mať okolo seba mnoho lákadiel. Môžete vyraziť na horské túry pozdĺž levád (tradičných madeirských zavlažovacích kanálov), niektoré z nich vedú subtropickým pralesom, alebo sa kochať na vyhliadkach útesov, skúmať kvety v botanických záhradách, potápať sa, šnorchlovať, užívať si windsurfing, plavby na plachetnici, golf alebo sa len tak prechádzať po pobrežných promenádach a dýchať svieži vzduch prevoňaný nespútaným Atlantikom.

Madeira – dovolenka, katalog zajazdov
Last Minute Madeira – aktuálne Last Minute zájazdy

Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012 Madeira v apríli 2012

Madeira a pláže

Milovníkov slnenia a povaľovania sa na piesočných plážach musím upozorniť, že Madeira nie je typickou „kúpacou destináciou“. Väčšina pláží je s čiernym sopečným pieskom, s väčšími a menšími kamienkami. Mnoho hotelov nemá svoju vlastnú pláž a prístup k moru odporúčajú cez najbližšiu verejnú pláž. Keď už hotel leží priamo u mora, má k nemu prístup buď cez kamienkovú pláž, prípadne umelo vybudovaný pieskový úsek alebo cez rôzne schody, či betónové móla. Na väčšine miest bol oceán pomerne búrlivý, takže i kúpanie v ňom je na mnohých miestach skôr pre zdatnejších plavcov. Ale samozrejme, nie na všetkých je tomu tak. Asi 50 km od Madeiry sa nachádza malý ostrov Porto Santo s vyhlásenou cca 9 km dlhou plážou s prírodným zlatistým pieskom. Hovorí sa mu tiež „Golden Island“ . Môžete naň vyraziť z Madeiry na fakultatívny výlet. Pokiaľ si na Madeire chcete okrem trekov užiť aj kúpanie a plávanie v mori, vyberajte si dôsledne. Radi Vám samozrejme s výberom pomôžeme a prístup do mora z vytipovaných hotelov pre Vás overíme.

Madeira - pláže Madeira - pláže Madeira - pláže Madeira - pláže

Madeira – hlavné mesto Funchal

Hlavným mestom a turistickou základňou Madeiry je Funchal. V podstate je jediným veľkým mestom na Madeire. Všetky ostatné sú skôr mestečká a dediny. Vo Funchale je veľký prístav, blízko ktorého sa nachádza historické jadro Funchalu s katedrálou, starou radnicou, pevnosťou, kláštorom a ďalšími historickými skvostami. K turistickým cieľom tu patrí vyhlásená tržnica s ovocím a zeleninou, kvetmi, semenami, prúteným tovarom a ďalšími suvenírmi. Ďalej veľký park a botanická záhrada, krásna pobrežná promenáda, kamienková verejná pláž Praia Formosa či populárny plavecký komplex (kúpalisko) Lido s bazénmi s morskou vodou. Vo Funchale je tiež lanovka vedúca na Monte, čo je mestská časť Funchalu rozkladajúca sa vo výške od zhruba 300 do 800 metrov nad morom a následne ďalej až k mestskej botanickej záhrade. Pri pútnom kostole Nossa Senhora do Monte začína trasa jednej divokejšej turistickej atrakcie . Jazda na prútených saniach po asfaltovej ceste dole do Funchalu. Sane nazývané babosas sú pre 2 až 3 dospelé osoby. Túto adrenalínovú jazdu po „asfaltovom tobogane“ odporúčame tým najodvážnejším. A to nie je ani zďaleka všetko, čo Funchal ponúka. Nudiť sa tu určite nebudete.

Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira - Funchal Madeira – Funchal - kostol Nossa Senhora do Monte Madeira – Funchal – začiatok sánkarskej dráhy na Monte

Recenzia hotela Quinta das Vistas Palace Gardens Hotel ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Quinta Perestrello Heritage House **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Village **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Promenade **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Miramar **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Residencial Monumental ** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Porto Mare **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Casino Park ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Carlton Madeira ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Pestana Bay Ocean Aparthotel **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Melia Madeira Mare ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Jardins d´Ajuda **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Golden Residence **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Greco ** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Do Centro *** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela CS Madeira Atlantic Resort & Sea Spa ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Casa Velha do Palheiro ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Calheta Beach **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela The Cliff Bay ***** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Dom Pedro Garajau *** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Four Views Monumental **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Four Views Baia **** – Funchal, Madeira
Recenzia hotela Windsor *** – Funchal, Madeira

Madeira – São Vicente

Na severnom pobreží Madeiry sa nachádza pôvabná dedinka São Vicente, obklopená vysokými horami. Je to miesto obľúbené hlavne surfistami. Poveternostné podmienky a búrlivý oceán poskytujú skvelé podmienky práve pre surfovanie.

Madeira – Sao Vicente Madeira – Sao Vicente Madeira – Sao Vicente Madeira – Sao Vicente

Recenzia hotela Estalagem do Mar *** – Sao Vicente, Madeira

Madeira – letovisko Ponta do Sol

Ponta do Sol je najslnečnejšou časťou Madeiry. Anglický názov letoviska je „Sun Point“. Táto slnkom zaliata krajina zahrňuje tri farnosti a to Ponta do Sol, Canhas a Madalena do Mar. Najčastejším cieľom turistov sú rozsiahle lesy a náhorná plošina Paul da Serra. Nájdete tu aj vhodné pláže na kúpanie s jemnými kamienkami. More býva v tejto oblasti teplejšie a pokojnejšie, než v iných častiach Madeiry.

Madeira – letovisko Ponta do Sol Madeira – letovisko Ponta do Sol

Recenzia hotela Estalagem Ponta do Sol – Quinta da Rochinha **** – Ponta do Sol, Madeira

Madeira – letovisko Caniço (Caniço de Baixo)

Canico je letovisko ležiace východne od Funchalu a je druhým najväčším turistickým centrom na Madeire. Pobrežná časť mesta s hotelmi sa nazýva Canico de Baixo, vzdialené asi 12 kilometrov od Funchalu.

Recenzia hotela Quinta Splendida **** – Canico de Baixo, Madeira
Recenzia hotela Roca Mar **** – Canico de Baixo, Madeira
Recenzia hotela Royal Orchid **** – Canico de Baixo, Madeira
Recenzia hotela Four Views Oasis **** – Canico de Baixo, Madeira

Madeira – letovisko Camara de Lobos

Câmara de Lobos v minulosti bývala rybárskou osadou a leží asi 5 kilometrov od Funchalu. Pomenovanie dostala podľa tvaru zátoky a tuleňov (Lobos), ktoré tu žili. V okolí je mnoho banánových plantáží, viníc a tiež čerešňových sadov. Medzi turistické ciele v tejto oblasti patrí Pico da Torre, či druhý najväčší útes na svete Cabo Giráo de Lobos, ktorý je údajne domovom madeirského nápoja „poncha“. Jedná sa o alkoholický nápoj zmiešaný z trstinovej pálenky, čerstvej pomarančovej a citrónovej šťavy a včelieho medu.

Madeira – dedinka Camara de Lobos Madeira – dedinka Camara de Lobos Madeira – dedinka Camara de Lobos

Recenzia hotela Quinta do Estreito Vintage House ***** – Camara de Lobos, Madeira

Madeira – letovisko Santa Cruz

Santa Cruz (Svätý kríž) je väčšie mesto s pekným kostolom (Igreja Matriz zo 16. storočia) v juhovýchodnej časti Madeiry, v blízkosti medzinárodného letiska. Leží v prevažne hornatej a poľnohospodárskej oblasti. Na pobreží je kamienková pláž Palmeiras Beach, ktorá je obľúbená ako domácimi, tak i turistami. Veľkým lákadlom je tu veľký aquapark, postavený v roku 2004.

Recenzia hotela Vila Galé **** – Santa Cruz, Madeira

Madeira – letovisko Prazeres

Prazeres leží v juhozápadnej časti Madeiry a je v podstate civilnou farnosťou spadajúce pod letovisko Calheta. Je to jedno z najmalebnejších miest na Madeire. Je tu malá kaplnka zasvätená Panne Márii z Prazeres. Leží v poľnohospodárskej oblasti a sú odtiaľ krásne výhľady na oceán a okolie.

Recenzia hotela Jardim Atlantico **** – Prazeres, Madeira

Madeira – dedinka Santana

Malebná dedinka Santana leží na severe Madeiry. Je typická svojimi tradičnými „trojuholníkovými“ domčekmi so slamenou strechou. Takéto domčeky, postavené z kameňa a slamy, slúžili miestnym obyvateľom po stáročia ako obydlia alebo stajne. Každý rok v júli sa tu koná veľký festival tradičnej hudby a tanca „ 24 horas a bailar“ (24 hodinový tanec). Kúsok od Santany je Queimadas – východiskový bod trasy okolo Nevady až k údoliu „Caldeirão Verde“ (the Green Cauldron - Zelený kostol). Okolie je charakteristické svojou sviežou zeleňou a lesom „Laurissilva Forest“, ktorý patrí do pamiatok UNESCA.

Madeira – dedinka Santana Madeira – dedinka Santana Madeira –  dedinka Santana Madeira – dedinka Santana Madeira – dedinka Santana Madeira – dedinka Santana

Madeira – prístav Machico

Prístavne mesto Machino patrí k historicky významným miestam na Madeire, pretože to bolo údajné miesto, kde pristáli objavitelia Madeiry. Nachádza sa tu najstarší kostol na Madeire -„Capela dos Milagres“ a dve pevnosti, ktoré v minulosti chránili obyvatelia pred nájazdmi pirátov. Machico žije z poľnohospodárstva a rybolovu.

Madeira – prístav Machico Madeira – prístav Machico Madeira – prístav Machico Madeira – prístav Machico

Madeira – Porto Moniz

Porto Moniz je najseverozápadnejšie miesto Madeiry. Nachádza sa tu pobrežná promenáda, ktorá spája bazény s mólom s mnohými zelenými plochami, barmi, snackmi a vyhliadkami. V Porte Moniz je tiež známe vedecké centrum „Living Science Centre“ (Centro de Ciência Viva), kde prebiehajú rôzne výstavy a je tu tiež „kybernetická kaviareň“. Oblasť je známa svojimi vinicami a rybolovom.

Madeira – Porto Moniz Madeira – Porto Moniz Madeira – Porto Moniz Madeira – Porto Moniz Madeira – Porto Moniz Madeira – Porto Moniz

Madeira – Eira do Serrado

Vyhliadka Eira do Serrado vo výške 1053 m. n. m patrí k ďalším miestam na Madeire, ktoré sa oplatí navštíviť. Ponúka výhľady ďaleko a hlboko do údolia Mníšok s dedinou (Curral das Freiras/Nun's Valley). V 16. storočí v tomto údolí hľadali svoj úkryt mníšky unikajúce pred pirátmi.

Madeira –vyhliadka Eira do Serrado Madeira – vyhliadka Eira do Serrado Madeira – vyhliadka Eira do Serrado Madeira – vyhliadka Eira do Serrado

Madeira – treking zarasteným údolím Rabacal k vodopádom

Treking údolím Rabacal pozdĺž levád patrí na Madeire k tým najpopulárnejším. Vedie trochu náročnejším terénom – treťohorným pralesom, miestami po strmých, spravidla vlhkých, kamenných schodoch. Trasa nie je vhodná pre osoby, ktoré majú problémy s pohybovým aparátom alebo trpia závratmi. Svižnou chôdzou môžete trasu zvládnuť za 3,5 hodiny, počítajte skôr so 4 až 5 hodinami, ak si chcete na niektorých miestach odpočinúť a niečo si zajesť. Trasa má viac variantov, záleží na tom, kedy ju chcete ukončiť. Cestou uvidíte vodopád Risco a miesto s vodopádom tzv. 25 vodopádov (25 fontes). Je to veľmi populárna trasa, narazíte tu asi na ďalšie skupiny turistov, ktorým je v niektorých úsekoch veľmi dobrodružné sa vyhnúť. Takže poriadnu trekingovú obuv, ktorá nekĺže po vlhkých kameňoch, radšej nepremokavú bundu a baterku pre prípad, že trasu zakončíte priechodom dlhého tunela smerom do Calhety, ktorý Vás vyvedie na okraj eukalyptového hája. Údolie Rabacal je krásne a stojí za to podniknúť v ňom túru.

Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal Madeira – treking údolím Rabacal

Madeira – výlet na vrchol Pico do Arieiro

Vrchol Pico do Arieiro sa týči vo výške 1818 metrov a je 3. najvyšší vrch na Madeire. V prípade dobrého počasia je odtiaľ vidieť až na susedný ostrov Porto Santo. Je to krásne miesto. Odporúčam ho navštíviť a urobiť si pauzu na 2 hodiny, nech máte čas okolie vrchu preskúmať, nafotiť sa a dať si napríklad kávu v reštaurácií pri parkovisku autobusov a áut.

Madeira – Pico do Arieiro Madeira – Pico do Arieiro Madeira – Pico do Arieiro Madeira – Pico do Arieiro Madeira – Pico do Arieiro

Madeira – Ribeiro Frio a výhliadka Balcoes

V severnej časti Madeiry sa nachádza prírodný park Ribeiro Frio (Cold river/Studená rieka), kde je farma pstruhov a kde začína trasa pozdĺž levády, ktorá vedie prírodným parkom k vyhliadke Balcoes vo výške 870 m. n. m. Z tejto „balkónovej“ vyhliadky sa môžete kochať úchvatnými výhľadmi do diaľky na dedinu a oceán, údolie a okolité porastené kopce.

Madeira – parkom na vyhliadku Balcoes Madeira – parkom na vyhliadku Balcoes Madeira – parkom na vyhliadku Balcoes Madeira – parkom na vyhliadku Balcoes Madeira – parkom na vyhliadku Balcoes

Madeira –vyhliadka z útesu Cabo Girão

Cabo Girão je druhý najvyšší útes na svete. Je vysoký 580 m. Na jeho vrchole je vybudovaná vyhliadka, ktorá je častým cieľom turistov.

Madeira – z vyhliadky na útes Cabo Girão Madeira – z vyhliadky na útes Cabo Girão Madeira – z vyhliadky na útes Cabo Girão Madeira – z vyhliadky na útes Cabo Girão

Madeira a golfové ihriská

Madeira býva tiež častým cieľom golfistov. Nie je divu, veď golfové ihriská uprostred krásnej rozkvitnutej prírody s výhľadom na vzdialený oceán, sú ideálnym miestom pre spojenie tejto špecifickej športovej aktivity s relaxom a dovolenkou. Na Madeire sú skvelo upravené ihriská ako pre profesionálov, tak aj pre tých menej skúsených. Osobne som navštívila 2 ihriská – Palheiro Golf (18 jamiek) asi 10 minút jazdy od Funchalu vo výške asi 500 m. n. m. a Clube de Golf Santo da Serra (27 jamiek) pri mestečku Santo da Serra.

Madeira – golfové ihrisko Palheiro Golf Madeira – golfové ihrisko Palheiro Golf Madeira – golfové ihrisko Palheiro Golf Madeira – golfové ihrisko Palheiro Golf Madeira – golfové ihrisko Palheiro Golf Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra Madeira – golfové ihrisko Clube de Golf Santo da Serra

Madeira – podnebie a počasie

Na Madeire sa môžete vydať prakticky kdekoľvek. Poloha ostrova v kombinácií s vplyvom teplého Golfského prúdu z neho robí práve ten „zelený ostrov večnej jari“. Priemerná teplota sa pohybuje v letných mesiacoch okolo 24 0 C. V dobe môjho pobytu – koncom apríla 2012 sa teploty pohybovali od 17 do 24 0 C.

Počasie na Madeire

Sylva Petrová – autorka – na severnom pobreží, apríl 2012 Sylva Petrová – autorka – na vrchu Pico do Arieiro, apríl 2012

Madeira – dovolenka, katalóg zájazdov
Portugalsko - dovolenka, katalóg zájazdov
Last Minute Madeira – aktuálny prehľad zájazdov Last Minute
Last Minute Portugalsko – aktuálny prehľad zájazdov Last Minute
Super Last Minute – Portugalsko s odletom do týždňa - katalóg zájazdov Super Last Minute

Sylva Petrová, 19. 6. 2012