Francúzsko a Taliansko – recenzia z okružnej plavby loďou Costa Magica
V máji 2008 som využila ponuku lodnej spoločnosti Costa Crociere na okružnú plavbu Stredozemím. Spoločnosť ponúkala niekoľko druhov a typov okruhov i lodí. Možno absolvovať plavbu cez Barcelonu, Marseille, Savonu, Neapol, Palermo, Tunisko a cez Palmu späť do Barcelony. Je možné sa nalodiť v ktoromkoľvek prístave, kde loď kotví. Ja by som sa s Vami rada podelila o zážitky z plavby, ktorá začínala v Marseille, pokračovala do Savony, Neapola a skončila v Palerme.
Termín plavby
Plavby som sa zúčastnila v tomto termíne: 1. 5.– 4. 5. 2008.
Od príletu po nalodenie
Po prílete do Marseille sme si zobrali z letiska taxík, s ktorým sme prišli až do prístavu, kde sa nachádzal odbavovací terminál na loď. Najskôr sme odovzdali batožinu označenú štítkom z lodného lístka a odobrali sme sa do odbavovacej haly, kde sme museli vyplniť ,,Embacktion coupon,, a ,,cruise ticket,,. Po odovzdaní týchto formulárov a pasovej kontroly nám bola vydaná karta Costa Magica, ktorá slúžila ako k otvoreniu izby tak i na zaznamenanie všetkých útrat na lodi. Než sa vyšlo z odbavovacej haly, mohli sme sa nechať vyfotografovať so zamestnancami lode Costa Magica v námorníckom oblečení a potom si na lodi túto fotku kúpiť (za cca 9 EUR/foto). Asi 3 hodiny pred odchodom nám potom už nič nebránilo vstúpiť na loď do ,,tender embarktion,, - miesta pre nástup a výstup z lode na najnižšej palube. Pri vstupe sme sa museli preukázať kartou Costa Magica zamestnancovi u turniketu, čím asi evidoval naše nalodenie, a karta vlastne potvrdzovala našu identitu na lodi. Všetky vstupné formality boli dosť podobné bežným procedúram ako u klasickej leteckej dovolenky. Nasledovala ďalšia pasová kontrola a rentgenová kontrola batožiny. Táto prehliadka sa robila pri každom nástupe na loď. Prvý dojem pri vstupe na loď bol trocha chaotický - dlhé rady ľudí u recepcie s otázkami... Ale už čoskoro sa nám venoval steward, odprevadil nás do našej kajuty, kde na nás čakala naša batožina.







Okružná plavba – loď Costa Magica – vybavenie
Každý nový klient na lodi musel absolvovať bezpečnostné školenie v záchranných vestách, k tomu nás vyzval lodný rozhlas. Tiež sme si museli nechať aktivovať našu magnetickú Costa Magica kartu, aby sme si na nej mohli nechať zapisovať nápoje, ktoré sme si dopriali v baroch a ďalšie služby. Čo sa týka hojdania, tak tieto veľké lode bývajú vybavené stabilizátormi, ktoré podporujú príjemnú a pokojnú plavbu. V prípade nevoľnosti na lodi fungovala nonstop recepcia, odkazujúca na lodneho lekára. Loď bola dlhá 27 metrov, široká 35 metrov a vysoká 60 metrov. Mala 13 palúb, 14 výťahov, okolo 1300 kajút, z toho 464 s balkónom, 58 apartmánov, ktoré všetky mali balkón. Pohybovala sa rýchlosťou až 22 uzlov. Napätie na lodi bolo 110/220 V. Väčšina priestoru bolo pre nefajčiarov, ale boli tu i bary, kde sa mohlo fajčiť a niekoľko vyhradených fajčiarskych zón. Bola tu k dispozícii nonstop práčovňa a dokonca aj kaplnka. Loď bola vybavená aj pre skutočne náročnú klientelu a bola vyzdobená v štýle miest talianskej pevniny. Posádku lode z väčšej časti tvorili Filipínci, Indovia a juhoameričania (podľa môjho odhadu). V priebehu plavby na mori som nemala žiadny signál u mobilného operátora. Loď väčšinou odchádzala okolo 18 hodiny, cez noc plávala a ráno okolo 7.-8. hodiny priplávala do prístavu.



















Lodné izby
Kajuta na lodi bola veľmi pekná a čistá, vyzerala presne ako hotelová izba s balkónom, klimatizáciou, TV so satelitom, s možnosťou pustiť si uložený film alebo rozprávku za poplatok. V izbe sme objavili tiež ,,lodné noviny“,.Na každej izbe fungoval TV systém, ktorý umožňoval rezervovať si prehliadku lode so sprievodcom, sledovať trasu lode a kontrolovať svoj účet na karte. Na lodi boli vnútorné kajuty, vonkajšie kajuty s balkónom alebo len s menším guľatým oknom a tiež apartmány. Videla som všetky typy týchto kajút. Dalo by sa povedať, že s výnimkou balkóna alebo okna boli vnútorné aj vonkajšie kajuty rovnako vybavené. Mali klimatizáciu, fén, trezor, minibar, telefón s možnosťou mezinárodných hovorov, satelitné TV a rádio. Všetky kajuty mali samozrejme vlastné sociálne zariadenie vrátane sprchy. Apartmánov bolo niekoľko typov na výber - až po veľmi luxusné, ktoré boli priestranejšie, s väčšími balkónami s polohovateľnými lehátkami a v kúpeľni s vaňou so sprchou a hydromasážnou vaňou. Prístelky pre deti tu boli riešené závesnými palandami, ktoré sa mohli v priebehu dňa sklopiť k stene, čím sa v kajute urobilo viacej priestoru. Všetky izby mali 24hodinový servis (v každej kajute bola vizitka Vášho kabínového stewarda). My sme mali izbu s balkónom, ktorý sme veľmi ocenili, dokonca pri plavbe medzi Savonou a Neapolom sme z balkóna pozorovali delfinov, ktorí s nami plávali pozdĺž lode. To bol veľmi pekný zážitok.











Lodné noviny
V izbe sme mali každý deň nové ,,lodné noviny – TODAY“, ktoré boli k dispozícii v niekoľkých svetových jazykoch. V novinách boli všetky denné informácie – ako napríklad o koľkej sa odpláva, ako dlho a kde sa pláva, o koľkej je možné opustiť loď na prehliadku mesta a kedy sa najneskôr zasa vrátiť, ďalej informácie o akciách, ktoré sa ten deň budú na lodi konať. Upozornenia na dôležité miesta a ostrovy, okolo ktorých sa v určitom čase prepláva a tiež informácie o časoch a miestach možného stravovania. V novinách boli tiež informácie o prípadných zmenách trasy z dôvodu nepriaznivého počasia, ale takisto ponuka zľiav v lodných obchodoch - napr. zľava na Swarovského šperky, aukcie na obrazy z galérie...atď. Pokiaľ sme si nevedeli dať rady, mohli sme sa obrátiť na recepciu, ktorá fungovala 24 hodín denne.
Zábava na lodi
Na lodi bolo široké spektrum zábavy - od fitness vrátane vonkajšej bežeckej dráhy, cez finske a turecké parné kúpele, relaxačný salón, kozmetický salón a kaderníctvo, po barokové dvojposchodové divadlo Urbino, kde sa konali každý večer nejaké predstavenia - ako napríklad opery, kabarety či varieté. Na lodi bola tiež internetová kaviareň, knihovňa, kartová herňa, herňa pre deti i dospelých, casino, ale aj galéria, konferenčné sály, diskotéka, karaoke, niekoľko druhov barov vrátane Cognac & Cigar baru, kde si naozaj každý našiel to svoje podľa nálady a chute. Bolo tu aj 5 víriviek, ktoré však boli po dobu našej plavby skoro stále obsadené. Po celej lodi bolo rozmiestnené dostatočné množstvo lehátok na opalovanie, 3 bazény s morskou vodou a tobogán. Uteráky boli voľne k dispozícii pri lehátkach.














Stravovanie na lodi
Jedlo sa podávalo 5x denne a bolo zamerané podľa toho, v akej krajine sa práve plavilo alebo kotvilo. Nealko nápoje počas celého dňa boli zadarmo. Výber bol naozaj veľký a všetky jedlá boli veľmi chutné a neustále doplňované. Raňajky a obedy prebiehali formou self servisu (samoobslužne). Boli tu 2 hlavné reštaurácie - reštaurácia Costa Smeralda, z ktorej bol fascinujúci výhľad na more, a dvojposchodová reštaurácia Portofino. Okrem toho tu bola a la carte reštaurácia Club Vincenza, kde bola nutná rezervácia, a potom tiež bar Grand Solento, kde skoro nepretržite hrala živá hudba.
Už pred plavbou bola potreba si objednať, či si budete priať večerať o 19:00 hodine alebo od 21:00. My sme si zvolili druhú variantu. Podávalo sa 5 chodov výberom z menu. Toto večerné menu pre mňa bolo naozaj skvostným zážitkom. Aj keď hovorím po anglicky občas som niektorým jedlám nerozumela a zvedavo som očakávala, čo sa mi objaví na stole... Brali sme to skôr ako zábavu, pretože sme sa mohli samozrejme spýtať našej obsluhy. Každý stôl mal svojich 2 vlastných čašníkov, ktorí nás počas večere obsluhovali a starali sa o nás. Večere na lodi pre mňa boli naozaj gurmánskym zážitkom. Čo sa týka oblečenia na spoločné večere, bolo nám doporučené mať vždy spoločenské oblečenie.











Platby a poplatky na lodi
Na lodi sme nepotrebovali žiadnu hotovosť. Každý cestujúcí obdržal magnetickú kartu, na ktorú si nechal naúčtovať všetky platby (okrem casina). V deň vylodenia sa všetci dostavili do tzv. vyúčtovacej miestnosti, kde sa vyúčtovali všetky platby (miestnosť vyzerala ako provizórna banka) a automaticky sa každému cestujúcemu pripočítali tiež service charge poplatky, ktoré boli použité ako sprepitné pre zamestnancov lode. Čiastka sa pohybovala okolo cca 6-6,50 EUR na deň. Ku každému nápoju na lodi sa automaticky pripočítaval poplatok 15% ako sprepitné. Celkové vyúčtovanie bolo možné uhradiť v hotovosti alebo kreditnou kartou. Všetky platby na lodi bolo možné si priebežne kontrolovať priamo v internej TV na izbe. Stačilo len zadať číslo našej karty a zobrazil sa nám náš účet.

Výlety
Na recepcii sme si mohli rezervovať rôzne výlety alebo si zariadiť individuálny výlet. Vo väčšine prístavov fungoval tzv. ,,shuttle bus“ , ktorý nás odviezol z prístavu do mesta a späť. My sme žiadny z ponúkaných výletov nevyužili, vždy sme si zvolili vlastný program s návštevou mesta.
Výlet - Neapol













Výlet - Palermo














Výlet - Savona













Na záver
Sú cesty, na ktoré sa len tak nezabúda. A plavba na lodi Costa Magica patrí medzi ne.













Plavby loďou
Francúzsko - dovolenka, katalóg zájazdov
Taliansko - dovolenka, katalóg zájazdov
Francúzsko - katalóg poznávacích zájazdov
Taliansko - katalóg poznávacích zájazdov
Last Minute Francúzsko - dovolenka na poslednú chvíľu, katalóg zájazdov Last Minute
Last Minute Taliansko - dovolenka na poslednú chvíľu, katalóg zájazdov Last Minute
Super Last Minute Francúzsko - s odletom do týždňa, katalóg zájazdov Super Last Minute
Super Last Minute Taliansko - s odletom do týždňa, katalóg zájazdov Super Last Minute
Francúzsko - predpoveď počasia
Taliansko - predpoveď počasia