Chorvátsko - od Zadaru po Šibenik - dovolenka na Jadranu

Chorvátsko sa stalo veľmi obľúbenou a českými turistami často navštevovanou destináciou. Dobrých dôvodov, prečo tráviť svoju dovolenku práve v Chorvátsku, je hneď niekoľko. Prijateľná vzdialenosť, priezračne čisté more, v období sezóny stabilné teplé a slnečné počasie, dobrá cena, celý rad možností kam na výlety či za zábavou. Naviac sú obyvatelia Chorvátska veľmi priatelskí a dobrosrdeční ľudia. Využil som teda ponuku CK České kormidlo a navštívil začiatkom septembra 2007 letovisko Svätý Filip i Jakov.

Cesta do Chorvátska

Chorvátsko - cesta Do Chorvátska som cestoval automobilom, ale rovnako tak je možné využiť dopravu autobusovú. Cesta tam i späť prebiehala bez problémov a trvala v priemeru 10-12 hodin. Doba jazdy je závislá na priechodnosti Slovinskom, kde je dopravný úsek najobtiažnejší, inak idete stále po diaľnici. Do letoviska Sv. Filip i Jakov sa dostanete najlepšie odbočením z diaľnice na Zadar. Dialničné poplatky na cestu Vás vyjdú celkom na necelých 1.500 Kč vrátane 10dennej rakúskej dialničnej známky. Výhodou vlastnej dopravy je možnosť lubovoľného plánovania výletov a cestovania po celom okolí.

Letovisko Svätý Filip i Jakov

Mestečko je vzdialené 25 km od Zadaru smerom na Šibenik a je ideálnym miestom pre odpočinkovú i aktívnu dovolenku. Dlhá a priestranná pláž je tvorená drobnými okruhliakmi, ktoré miestami prechádzajú v piesok a od letoviska ju oddeľuje iba úzka, málo frekventovaná cesta. Kľudné, priezračne čisté more s pozvolným a jednoduchým prístupom do vody je vhodné i pre rodiny s deťmi. Na niekoľkých miestach si tu môžete zahrať plážový volejbal alebo sa venovať vodným športom či sa iba tak prejsť na šlapadle. Pre deti je tu k dispozícii dokonca i reťazový kolotoč.
Upravené pobrežie lemuje obchodíky i reštaurácie a na ne nadväzuje cesta na prechádzky pozdĺž mora do 3 km vzdialeného Biogradu na Moru. Pokiaľ sa tadiaľto vydáte, čaká Vás nielen krásna precházka pozdĺž mora, ale nájdete tu tiež mnoho miest, ktoré Vám poskytnú súkromie pri opaľovaní a kúpaní.

Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov Svätý Filip i Jakov

Ubytovanie - apartmány pri hoteli Alba v komplexe Croatia

Ubytovaní sme boli v apartmáne v jednej z mnohých budov rozľahlého turistického strediska Croatia pri hoteli Alba s vlastnou recepciou. Uvítal som, že parkovacie miesta boli z veľkej časti obklopené stromami, ktoré chránili autá pred prudkými slnečnými lúčmi. Na prvý pohľad sa táto výhoda však zmenila v nevýhodu. Každé ráno s matematickou presnosťou od 7.30 h. a večer od 19.00 h. sa usadilo na stromy tisíce drobných vtákov a presne hodinu hlasno štebotali. Za pár dní Vám si to ani nevšimnete, ale na čo si nezvyknete je, že pokiaľ máte auto zaparkované pod stromami, čaká na vás dôkladne pokryté vtáčím trusom. Potom prídu na rad PET fľaše s vodou a umývanie :o)
Areál budov pri hotele Alba je pekne upravený, dobre udržiavaný a napriek tomu, že je tu ubytovaných veľa turistov, je celé stredisko veľmi tiché a kľudné (okrem vtáctva). Na priestrannú a čistú pláž i do priľahlého slušne zásobeného marketu se dostanete za pár minút. Pri hoteli sú tiež dva pekné tenisové kurty. Apartmány sú priestranné, pekne zariadené a účelne vybavené.

Svätý Filip i Jakov - hotel Alba Svätý Filip i Jakov - recepcia apartmánov Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - tenisové kurty pri hoteli Alba Svätý Filip i Jakov - apartmány hotela Alba Svätý Filip i Jakov - výhľad z apartmánu Apartmán - Svätý Filip i Jakov Apartmán - Svätý Filip i Jakov Apartmán - Svätý Filip i Jakov Apartmán - Svätý Filip i Jakov

Chorvátsko - od Zadaru po Šibenik - letoviská a tipy na výlety

Pobrežie Severnej Dalmácie od Zadaru po Šibenik v diaľke 80 kilometrov lemuje rad známych letovísk. Zadar, Sukošan, Sveti Petar na moru, Sveti Filip i Jakov, Biograd na Moru, Drage, Pirovac, ostrov Murter, Vodice, Šibenik atd. Do týchto miest si môžete urobiť výlet alebo tu tráviť svoju dovolenku a vybrať si pobyt z ponuky našich zájazdov do Chorvátska. More je kľudné, priezračne čisté a pláže s drobnými okruhliakmi sú podobné ako v letovisku Sv. Filip i Jakov.
V tejto oblasti sa nachádza tiež národný park Paklenica - pohorie s mohutnými kaňonmi, Vranské jazero s veľkým množstvom rýb (šťúk, kaprov, úhorov) a možnosťou lovu rýb s povolením, národný park Krka - strmá rieka s vodopádmi a krásnou okolitou prírodou alebo národný park Kornati - skupina drobných ostrovov, ostrovčekov a útesov, ktoré je možné obdivovať pri plavbe na výletnej lodi.

Svätý Filip i Jakov - precházka do Biogradu na Moru

Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov - pešia cesta do Biogradu na Moru Svätý Filip i Jakov – pešia cesta do Biogradu na Moru

Biograd na Moru

Biograd na Moru - 5,5tisícové mesto s prístavom - je vzdialené 28 km od Zadaru. Z mestečka Sv. Filip i Jakov tam vedie pozdĺž morského pobrežia pekná turistická cesta v dĺžke 3 km. Tá nadväzuje na dlhú, rozľahlú piesčito-okruhliakovú pláž a veľké prístavisko, ktoré je pýchou mesta, pretože je ako jediné na svete vybavené podmorským osvetlením. Pozdĺž prístaviska nájdete veľký supermarket, rad obchodov i reštaurácií s vonkajším posedením a krásnym výhľadom na kotviace lode.

Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru Chorvátsko - Biograd na Moru

Chorvátsko - Biograd na Moru - ponuka zájazdov

Drage

Menšie kľudné letovisko Drage s priezračne čistým morom a okruhliakovo-kamenitými plážami nájdete necelých 6 km od Biogradu na Moru. Drage je vhodným miestom pre všetkých, ktorí chcú prežiť kľudnú a odpočinkovú dovolenku.

Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage Chorvátsko - Drage

Zadar

Zadar - veľké prístavné mesto s bohatou históriou má približne 80 000 obyvateľov a leží na pobreží Jadranu. Centrum mesta je čiastočne rozdelené morským zálivom, kam vplávajú a po celom obvode kotvia motorové rybárske či športové lode i luxusné jachty. Protiľahlé nábrežia spája most, ktorý vedie stredom zálivu. V historickom centre mesta prechádzate úzkymi uličkami, kde nájdete veľké množstvo rôznych obchodov, obchodíkov, barov a reštaurácií s vonkajším posedením na niekoľkých námestiach. Tu tiež uvidíte pozostatky z dôb rímskej vlády a pamiatky, ktoré sa zachovali - rímske fórum, chrám s bazilikou a mnoho kostolov i kláštorov zo stredoveku. Pokiaľ se rozhodnete stráviť svoju dovolenku v Zadare, máme pre vás v ponuke apartmány a rekreačné domy pri pobreží. V každom prípade všetkým návštevu tohto čarovného mesta s nezabudnuteľnou atmosférou vrelo doporučujem.

Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar Chorvátsko - Zadar

Tribunj

Prekrásne letovisko s hustou vegetáciou a nádherným výhľadom na more posiate ostrovčekmi je vzdialené približne 6 kilometrov od hlavnej cesty (odbočku nájdete pár km pred Šibenikom). Toto miesto s nádherným azúrovo-modrým priezračným morom je priamo stvorené pro milovníkov šnorchlovania a potápania. Na kopci nad mestečkom dominuje kostolík Sveti Nikola z 15. storočia. Pozdĺž celého pobrežia nájdete rad obchodíkov i reštaurácií s vonkajším posedením a prekrásnym výhľadom na okolie.

Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj Chorvátsko - Tribunj

Národný park Krka

Dobrým tipom na celodenný výlet je návšteva národného parku Krka, ktorý se nachádza v blízkosti mesta Šibenik. Uvidíte tu rieku Krka so strmým spádom, prekrásnymi vodopádmi a všadeprítomnou bujnou vegetáciou. Prehliadku je príjemné spojiť s odpočinkom a kúpaním v nádhernej prírodnej lagúne s krištáľovo-priezračnou zelenomodrou sladkovodnou vodou.

Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka Chorvátsko - Krka

Chorvátsko - celkový dojem

Chorvátsko - Jirka Chorvátsko som navštívil už niekoľkokrát a stále sa tam rád vraciam. Táto zem na Jadrane sa podľa môjho názoru (a verím, že i mnohých ďalších ľudí) stala bez zveličenia symbolom štandardnej pobytovej dovolenky pri mori. Nasadnite do auta a za necelých 12 hodín sa ocitnete úplne v inom svete a pohltení miestnou atmosférou se opaľujete či kúpete v čistom mori. K tomu už asi nie je čo dodať...

Chorvatsko - dovolenka, katalóg zájazdov
Chorvátsko - Severná Dalmácia - Biograd na Moru, ostrov Murter, ostrov Pag, Primošten, Vodice, Zadar,... - ponuka zájazdov
Chorvátsko - Last Minute zájazdy - lacná dovolenka na poslednú chvíľu

Jiří Blažej, 11. 3. 2008