Jamajka - Karibik, buš, biele pláže, kryštálové vodopády a „no problem“

Lákavé pozvanie do trópov na "jamajskú expedíciu" od CK ESO Travel som nemohol odmietnuť. Veď kto by sa nechcel aspoň raz za život pozrieť na tento krásny ostrov v Karibiku, nasiaknutý tónmi všadeprítomného reggae a vyhlásený kľudným prístupom k životu. Pretože na Jamajke heslo znie: "No problem".

Termín cesty: január 2007

Prijal som teda pozvanie od CK ESO Travel a zúčastnil sa výletu na karibský ostrov Jamajka. Výlet sa nakoniec stal takmer expedíciou po celom ostrove a tak môžem popísať i veľa kontrastov tohto nádherného ostrova.

Výlet bol rozdelený na dve etapy. Prvá etapa bola asi štvordenný okruh po ostrove za atrakciami a druhá etapa bola venovaná prehliadke hotelov. CK nám zaistila ubytovanie v piatich rôznych hoteloch, takže bolo a je čo porovnávať. Dúfam, že vám tým pomôžem ľahšie sa rozhodnúť pri ich výbere.

Okruh ostrovom

Jamajka – okruh ostrovom Väčšinu atrakcií je možné zakúpiť ako fakultatívne výlety, podľa miesta ubytovania. Výlety sú, ako na severe ostrova (Dunn’s River Falls, Blue Lagoon), na juhu ostrova (Appleton Rum Tour, Black River s krokodílmi), tak aj v hlavnom meste (múzeum Boba Marleyho). Nebudem tu podrobne popisovať všetky výlety, lebo by to presiahlo rámec našich recenzií. Tieto atrakcie sú zaujímavé, no sú obdarené riadnou dávkou komercie. To sa prejavilo hlavne tak, že pri každej atrakcii sme spravidla neboli jedinou skupinou, skôr naopak. Na vodopádoch sme v jednom čase boli súčasne snádď4 skupiny, takže sme sa na 4 metre širokej skale celkom dosť tlačili. Avšak hladkanie krokodíla nemožno nazvať nezaujímavým!

Rád by som tuná tiež upozornil na stav ciest na Jamajke. "Normálne zjazdné" sú len v krátkych úsekoch. Väčšinou sa buď práve opravujú, alebo sú rozbité a žiadne opravy sa tu nekonajú. Cesta autobusom sa teda rozhodne nedá odporučiť nikomu, komu v ňom býva zle už pri jazde na českých diaľnicach. Možno, že s hojdavým rytmom jamajského reggae v slúchadlách, by sa ta jazda dala lepšie znášať... Nuž, môžete to niekedy sami vyskúšať.

Peniaze

Jamajka – obchod Na Jamajke sú v obehu, v podstate, dve meny. Jamajský dolár (ďalej - J$) a americký dolár (ďalej - U$ ). Ceny sa bežne určujú v obidvoch menách, a tak v ďalších riadkoch radšej uvádzam skutočné ceny tak, ako som platil, alebo videl v príslušnej mene. Pre nákupy je často lepšie mať pri sebe jamajské doláre, pretože obchodník často ráta kurz k doláru horšie než zmenáreň. Napríklad cena jednej fľaše vody môže byť J$ 50, ale tiež U$ 1 a teda je výhodnejší jamajský dolár. V našom termíne bol aktuálne najlepší kurz J$ 65 = U$ 1, takže vo veľmi hrubom prepočte sú ceny v amerických dolároch x 22 Kč a v jamajských dolároch je cena v Kč jedna tretina.

Nákupy

Nákupy som si mohol vyskúšať v podstate len v Ocho Rios. A to hneď dvakrát – na začiatku a na konci cesty. Inak sme bývali mimo centra. Tiež sme sa raz pozreli do centra Negrilu, ale bolo to v nedeľu, veľa obchodov bolo zatvorených. Otváracie hodiny sú na Jamajke skoro ako u nás. Nie je to trebárs ako v Egypte, či Grécku, kde sú obchody otvorené dlho do večera. Okrem rôznych suvenírov, je možné kúpiť hlavne bavlnený tovar – tričká, mikiny, krátke nohavice a pod. Ceny sa pohybujú okolo U$ 10 -15, ale kúpil som si aj tričko v akcii za U$ 5.

Jamajský rum

Jamajka rum Bez neho by asi Jamajka nebola Jamajkou. Majú ho všade a lacnejšie druhy je možné zakúpiť i v baroch. Boli sme aj na návšteve v „rumovare“. Túto „atrakciu“ odporúčam. Máte tuná možnosť ľahšie a hlavne lacnejšie ochutnať viac druhov. Niektoré vám chutiť nemusia, napr. 63% čerstvý rum. Rum sa vyrába kvasením a destiláciou cukrové trstiny a potom dozrieva v sudoch z bieleho duba, kde čerstvý a číry destilát získava postupne tmavšiu farbu a stále lepšiu chuť. Domov som viezol 12 ročný druh, ktorý už má naozaj skvelú chuť. Najstarší rum, čo som na Jamajke videl, bol 21 rokov starý. To už však 1 fľaša stála asi U$ 150.

Marihuana

Pretože ide o Jamajku, o ktorej vám tuná podávam informácie, nemôžem vynechať to, čo k nej - aspoň z pohľadu mnohých, najmä mladých ľudí - neodmysliteľne patrí. Áno, reč je o marihuane. O tom, že sa jej tuná fajčí veľa, asi nemôže byť pochýb. Ja som síce nevyhľadával príležitosť sa s ňou bližšie zoznámiť, no nemohol som prehliadnuť, ako ju na uliciach bežne ponúkajú takmer po každých 100 metroch a niekde i častejšie. Myslím si, že ak je niekto k takejto "zábave" naklonený, tak na Jamajke si môže v tomto smere užiť až - až a asi aj bez strachu pred trestom.

Jedlo

Jedlo Jedlo je na Jamajke dobré, ale bohužiaľ i dosť drahé. V bežnom pohostinstve vám ponúknu bravčové , kozie alebo hovädzie mäso a najmä kurčatá. Celkom problematicky sa mi podarilo dostať k ponuke rýb, a to hlavne pri okruhu, kde sme sa stravovali na ceste v reštauráciách. Nakoniec to vždy dopadlo dobre, ale na niektorých miestach bola ryba i 2x drahšia než kurča. Pivo bolo dostať všade a v reštauráciách stálo väčšinou J$ 150. K tomu tak J$ 600 – 800 za rybu a obed alebo večera bola za 300 Kč. V all inclusive hoteloch bola ryba vždy a raz sme mali aj krevety. Avšak zdalo sa mi, že na to, že ide o ostrov, s plodmi mora dosť šetrili. Kalamáre som napríklad nikde ani nevidel.

Šnorchlovanie

Pláž pri hoteli Breezes Ako veľký priaznivec šnorchlovania som viezol so sebou svoje plutvy a masku, ale musím priznať, že skoro zbytočne. Z brehu nie je možné šnorchlovať skoro nikde. Pláž je väčšinou ohraničená bójkami a za nimi býva veľký ruch, ako dopravný, tak aj rôzne športové vyžitia typu skútrov. Takže plávať ďalej je nebezpečné. Škoda, že som nemohol skúsiť šnorchlovanie pri hoteli Breezes. Mal som takúto príležitosť len raz, vo forme výletu, ktorý sme si za týmto účelom zariadili. Boli sme až na korálovom útese. Boli tam korále i ryby, ale Červené more to rozhodne nie je. Za potápaním a šnorchlovaním nemá zmysel na Jamajku jazdiť, teda ak priamo neviete, kam presne. Možno tam dajaké dobré miesta sú.

Počasie

Jamajka – Montego Bay No.., čakal som trocha viac. Keď sme jazdili po okruhu a aj v Negrile slniečko svietilo asi tak polovicu dňa. Potom už sa mraky a dážď začali objavovať častejšie a  ku koncu nášho výletu sme mali slniečka málo. Mraky ani dážď však nemali vplyv na teploty. Bolo stále nad 30 °C a napriek mrakom sa dalo za deň ľahko spáliť. Z môjho pohľadu bolo takéto počasie akosi únavné a trocha kazilo celkový dojem z inak celkom dobre strávenej dovolenky.

Nočné bary v Ocho Rios

Ako v každej destinácii aj tuná som chcel pre našich zákazníkov zistiť, ako je to so sexuálnymi službami na ostrove. Ľahko som sa získal údaje o príslušných kluboch a vyrazil zistiť podrobnosti. V prvom klube Gemini bolo vstupné J$ 500, rum pri bare stál J$ 250. V dobe môjho skorého príchodu boli už v klube asi dva ďalší zákazníci a tri dievčatá začali tancovať okolo tyčí na pódiách. Venoval som pohľad tej, ktorá sa mi najviac páčila. Za chvíľu prišla za mnou k baru. Objednal som jej, u dievčat asi obľúbený, čokoládový rum a začal sa pýtať na ceny. Odpovedala takto – privat dance J$ 1500, sex U$ 300 a na servítku mi napísala, že ak jej zavolám po práci, tak to bude U$ 150. Dvakrát som z tých cien zalapal po dychu, dopil rum a pokračoval do ďalšieho klubu. Ten bol hneď oproti s vchodom do dvora (dosť špinavého), kde bolo posedenie, z ktorého sa išlo do baru, čo mohla byť pôvodne garáž. Ale vstupné bolo symbolických U$ 2 a bolo tam živšie než v drahom bare. Tu už sa bolo na čo pozerať. Na „pódiu“ vystupovali vždy dve černošky, ktoré sa v dvoch dvojiciach striedali. Na sebe nemali vôbec nič a vystúpenie bolo naozaj dosť erotické. Využil som prestávku k osloveniu tej najkrajšej, ktorá sa volala Ka-ka a mala 20 rokov. Samozrejme som sa začal pýtať na ceny. Najskôr povedala J$ 2000 za izbu a J$ 3000 za ňu. Po mojom „Wow“ celkom rýchlo zľavila na 500 + 2000. Pokúšal som sa dohodnúť, aby som si mohol vystúpenie vyfotiť, ale šéf evidentne Jamajka – herňa nechcel, hoci som mu ponúkal peniaze. Takže z tejto jamajskej atrakcie, bohužiaľ, fotografie nie sú.

Keď to zhrniem, tak asi vplyvom bohatých Američanov sú ceny v luxusnejších podnikoch vysoké a tie lacnejšie podniky, pre miestnych, sú pre nás zasa hygienicky a vybavením neprijateľné. Alebo - ísť na Jamajku za plateným sexom asi nebude najlepšie riešenie. A napokon, len málo černošiek je naozaj pekných, v podstate len tak jedna zo sto. Páni, buďme šťastní, že žijeme v Čechách :o)

Hotely

Jamajka – Ocho Rios Pobyty v hoteloch sme zahájili dvojhviezdičkovým hotelom Daniels Beach v Negrile a skončili v Ocho Rios v Sunset Jamaica Grande. Hotely sú relatívne živé a je v nich veľa návštevníkov. Takže sa jedná trocha o davové prostredie. Čo je na Jamajke v hoteloch iné, je najmä žehlička na izbách a all inclusive, ktorý funguje nepretržite vrátane barov s jednoduchými jedlami. Tieto bary bývajú otvorené až do rána do dvoch hodín.

Daniels Beach – Negril

Hotel Daniels Beach Dobre postavený hotel s veľkými izbami, avšak s veľmi málo službami, ktoré ho zaraďujú do dvojhviezdičkovej kategórie. Každý deň skoro rovnaké raňajky, ale nie, ako podľa katalógu, úplne kontinentálne. Je to taký „polobufet“, kde vám obsluha nakladá a nevadí ak prídete opakovane viackrát. Pláž je asi 300 metrov cez pobrežnú komunikáciu. Táto pláž v Negrile je čistá, rozľahlá a naozaj nádherná.

Fun Holiday – Negril

Hotel Fun Holiday Toto je menší hotel, kde sme boli len na prehliadke. Je bližšie k centru Negrila než Daniels Beach. Pôsobí celkom útulne, má vlastnú pláž, ale zrejme dosť malú. Na pláži v Negrile to nevadí. Dá sa ísť kamkoľvek inam. Stretávali sme tam veľa mladých ľudí, z čoho usudzujem, že mohlo byť v hoteli celkom veselo.

Starfish – 30 km od Montego Bay

Aj keď je tento hotel hodnotený ako 3+, tak oproti Daniels Beach je to rozdiel približne piatich hviezdičiek. Je to klasický veľký rezort s plným vybavením a s all inclusive. Najbližšia civilizácia je približne 30 km. V blízkom okolí hotela nie je kde nakupovať. Čo sa týka výberu jedál, atrakcií a ubytovania, nemožno tomuto hotelu asi nič vytknúť. Pekná pláž a more, dostatok lehátok pri mori i pri bazéne.

Super Clubs Breezes – priamo v centre Montego Bay

Hotel Breezes Tuná sme nespali, ale hotel vyzeral veľmi dobre. Je trocha menší, blízko letiska. Vraj má špeciálne okná proti hluku, aby lietadlá v noci nerušili. Cez deň nám pri prehliadke nijako nevadili. Bol to jediný hotel, o ktorom viem, že má svoj koral na šnorchlovanie. Nemali sme príležitosť prejsť centrum Montego Bay, ale ak to bude rovnaké, ako inde, tak je tam nákupných možností určite dosť.

Sunset Beach – Montego Bay

Vodný svet – hotel Sunset Beach Toto je už hotel vyššej triedy. I tuná ťažko nájsť na jeho službách dajakú chybu. Skôr naopak. Lebo veľký vodný svet s veľkým tobogánom pre deti každý hotel nemá. Opäť tu bolo všetko formou all inclusive, mimochodom i vrátane napr. burbonu Jim Beam.

Sunset Jamaica Grande – centrum Ocho Rios

Hotel Sunset Grande Jeden z najväčších hotelov na Jamajke s viac ako 700 izbami, veľkými priestormi pre konferencie a pod. Izby dobré, 100 programov v TV, bohatý výber jedál, mnoho bazénov a dve pláže. Tu by som snáď len upozornil na trocha špinavšie more, lenže pri pobyte v tomto hoteli už niekoľko dní fúkal vietor a počasie nebolo nič moc. Ale nechcel by som tunajšie more úplne odsúdiť, mohlo to byť spôsobené práve tým nepekným počasím.

Celkový dojem

Jamajka je rajom pre všetkých „plážových povaľačov“. Práve hlavne na plážach zo všetkých strán sála kľud, pohoda a stále hrajúca hudba. Tá hrá vždy a všade. Zhruba po troch dňoch už nemôžete zostať normálne a kľudne stáť, začnete sa v rytme hudby tiež vlniť a okolo vás i mnoho ďalších. Je jedno, kde práve ste, či na recepcii, na pláži, v bare alebo v mori. Skrátka sa vlníte a nedá sa to zastaviť. Vo väčších hoteloch na vás čaká veľa príjemných zážitkov a môžete vypiť výborného jamajského rumu toľko, koľko len chcete. Posun času o 6 hodín späť vás , či chcete alebo nechcete, úplne vyradí z komunikácie s domovom a máte teda naozaj kľud. Na celom ostrove vládne u mora taká tá správna ospalá exotická atmosféra, ktorá vás prinúti zabudnúť na čas a starosti a dovolí vám užiť si poriadny odpočinok.

Hotel Star Fish Pláž pri hoteli Fun Holiday Hotelový bar – Sunset Beach Jamajka - Montego Bay Jamajka – páv Jamajka - okruh ostrovom
Igor Uherčík - Zájezdy.cz, 8. 3. 2007